miscella / różności

fotografia dla początkujących blogerek– mój tutorial

 

Dzięki Marysi i jej pomysłowi na poradnik fotograficzny dla początkujących twórczych blogerek i blogerów, mam dzisiaj przyjemność przedstawić Wam moją część dotyczącą prostej obróbki zdjęć :)

Jest to czwarta i ostatnia część cyklu, pozostałe świetnie opracowane poradniki jak radzić sobie z oświetleniem, aranżować tło dla prac oraz fotografować detale, opracowały te utalentowane i twórcze dziewczyny i możecie je znaleźć tutaj:  

  

Rysowanie światłem- fotografia– autorstwa Marysi (klik)

Aranżacja zdjęć – autorstwa Anity (klik)

Fotografowanie rękodzieła – detale – autorstwa Asi Eight (klik)

oraz moje Edytowanie zdjęć (klik)

 

*

S

Swoją część poradnika przedstawiam także tutaj i zapraszam do lektury :) :

Staranne i ładne zdjęcia umieszczone na blogu świadczą nie tylko o naszym profesjonalizmie, ale także o szacunku względem osób, które odwiedzają to nasze miejsce w sieci. Marysia (http://baju-baju-marysiowe.blogspot.com/), Anita (http://matkapolkasienudzi.blogspot.com/) i Asia (http://made-by-eight.blogspot.com/) dzieliły się cennymi wskazówkami jak wykonać fajne zdjęcia, a ja teraz podpowiem jak je przygotować do opublikowania w Internecie. Nawet super poprawnie wykonane zdjęcie wymaga małej obróbki zanim zostanie umieszczone na blogu czy w galerii. Na co dzień pracuję w programie graficznym Adobe Photoshop CS3, ale w zupełności wystarczą do tego prostsze programy. Znam dwa darmowe, które mogę polecić: XnView i PhotoScape (i na przykładzie tego drugiego przygotowałam instrukcje). Bohaterką mojego kursu jest ręcznie wykonana kartka :)

  

*

PhotoScape:

LM0 - PhotoScape

*

Obróbka graficzna zdjęcia kartki (lub innego rękodzieła) sprowadza się do trzech kroków:

1. Wykadrowanie (przycięcie) zdjęcia,

2. Poprawienie jasności, kontrastu i ewentualnie kolorów,

3. Zmniejszenie i wyostrzenie zdjęcia.

*  

Jak to zrobić krok po kroku:

1.

Tak wygląda zdjęcie zgrane bezpośrednio z aparatu. Widać na nim nie tylko kartkę, ale też sporo… mojego bałaganu na stole :) Zgodnie z zaleceniami Anity zrobiłam wokół kartki małą aranżację – jako tła użyłam papieru do scrapbookingu, kartkę ustawiłam na podstawce z rafii i położyłam obok kamyki – żeby nie było „łyso”.LM1 - oryginal

2.

Kadrowanie zdjęcia polega na obcięciu ze zdjęcia wszystkiego co zbędne. Dzięki temu pozbędę się stołu i bałaganu, a na zdjęciu będzie widoczna tylko kartka :)

Otwieramy zdjęcie w programie PhotoScape, sprawdzamy czy mamy otwartą zakładkę „Edytor” (oznaczenie „1” na zdjęciu poniżej). Następnie klikamy na zakładkę „Kadrowanie” (2). Najeżdżamy kursorem na zdjęcie, klikamy lewym przyciskiem myszki i przytrzymujemy go wciśnięty (3a). Ciągle trzymając wciśnięty przycisk przesuwamy kursor w dół i w prawo (3b), aż do miejsca oznaczonego (3c). Puszczamy przycisk myszki i wciskamy „Enter”. Zauważcie, że w trakcie przeciągania tło robi się mleczne, a zaznaczony obszar ma normalne kolory. To co jest mleczne, zostanie obcięte. Jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze możecie kliknąć „Cofnij” (w prawym dolnym rogu ekranu) i wykadrować jeszcze raz :)

LM2 - kadrowanie

3.

Kadrując zdjęcia stosuję najczęściej dwie zasady:

– nad sfotografowanym przedmiotem zostawiam ciut więcej tła niż pod nim;

– nie umieszczam przedmiotu centralnie na środku zdjęcia, tylko troszkę z boku.

Moim zdaniem tak wykadrowane zdjęcie wygląda naturalnie i jest przyjemne w odbiorze :)

LM3 - kadrowanie wskazowki

 

4.

Zdjęcie mamy wykadrowane, przechodzimy do poprawek. Upewniamy się, że mamy zdjęcie otwarte w zakładce „Edytor” (1), klikamy na przycisk „Jasność, Kolor”(2) i otworzy się nam okienko z suwaczkami (3).

LM4 - poprawianie zdjecia

 

5.

Zwiększamy jasność i kontrast – na tym konkretnym zdjęciu poprawiłam jasność o 27 punktów oraz kontrast o 20 punktów. Moja kartka na zdjęciu wyszła dość blado w porównaniu do rzeczywistości, dlatego zwiększyłam jeszcze nasycenie o 20 punktów i teraz zdjęcie wiernie oddaje jej kolory. Zachęcam do zabawy suwaczkami metodą prób i błędów, bo każde zdjęcie może wymagać innych ustawień :) Po ustawieniu suwaczków klikamy „Ok”.

LM5 - jasnosc kontrast nasycenie

 

6.

Zdjęcia prosto z aparatu są zazwyczaj w dużym rozmiarze (ach te możliwości aparatów!), a na blogach pojawiają się najczęściej w szerokości 400 – 600 pikseli. Żeby więc nie ładować wielkich zdjęć na blog, najpierw je zmniejszamy.

Upewniamy się, że mamy zdjęcie otwarte w zakładce „Edytor” (1), klikamy przycisk „Zmień rozmiar” (2) i wyskoczy nam okienko (3). W tym okienku wpisujemy szerokość zdjęcia w pikselach (a program sam dostosuje nam proporcjonalnie jego wysokość). Ja wpisałam 600 pikseli, bo zdjęcia o takiej szerokości publikuję na swoim blogu (jeśli są wykadrowane poziomo; jeśli zdjęcie jest pionowe, wybieram szerokość ok. 450 pikseli). Po wpisaniu wartości klikamy „Ok”.

LM6 - zmiana rozmiaru

7.

Zmniejszenie rozmiaru zdjęcia zawsze powoduje utratę jego jakości – szczegóły stają się lekko rozmyte. Dlatego aby to poprawić, ostatnim krokiem jest tzw. wyostrzenie zdjęcia.

Upewniamy się, że zdjęcie jest otwarte w zakładce „Edytor” (1), klikamy na przycisk „Wyostrz” (2), otworzy się nam okienko z suwaczkami (3). W przypadku mojej kartki ustawiłam średnicę na 0,2, a ilość na 30% (4). Radzę trzymać się wartości między 10% a 30%, dzięki temu efekt wyostrzenia powinien być naturalny. Wyższe wartości mogą spowodować, że na zdjęciu pojawią się brzydkie artefakty.

LM7 - wyostrzanie

Wyostrzenie powinno być ostatnim krokiem w obróbce zdjęcia. Po nim nie wprowadzamy już żadnych poprawek, bo popsują nam one efekt wyostrzenia. Tak obrobione zdjęcie zapisujemy pod nową nazwą.

   *

 

 

 

8.

Voila! Tak wygląda zdjęcie na gotowo, można wgrywać je na blog :)

LM8 - gotowe zdjecie

 

9.

Efekty specjalne :)

Zachęcam jeszcze do zapoznania się z różnymi funkcjami programu PhotoScape, bo można dzięki niemu uzyskać ciekawe efekty na zdjęciach, rozświetlać, dodać ramki, rozmywać tło i wiele wiele innych :) Parę przykładów poniżej:

LM9 - efekty z PhotScape

Mam jeszcze w zanadrzu klika porad dla początkujących fotografów rękodzieła:

  • Zostawcie wokół fotografowanego przedmiotu trochę tła, bo obcinając tło zbyt ciasno stworzycie klaustrofobiczny efekt. Przestrzeń na zdjęciu pozwala lepiej oddać kształt kartki czy przedmiotu. Wyjątek stanowią równe skrapy czy makatki – te wyglądają dobrze także bez tła :)
  • Fotografując przedmiot odsuńcie od niego aparat na przynajmniej 1 metr. Jeśli przysuniecie aparat zbyt blisko, to nie będzie on potrafił ustawić ostrości (wyjątek stanowią lustrzanki z odpowiednimi obiektywami).
  • Jeśli trzęsą Wam się ręce i zdjęcia wychodzą poruszone, oprzyjcie łokcie np. na blacie stołu lub oparciu krzesła.
  • Szczególnie przy fotografowaniu kartek/skrapów aparatem kompaktowym – odsuńcie się od przedmiotu i użyjcie zoomu w aparacie do przybliżenia. Unikniecie w ten sposób zniekształcenia kartki/skrapa. Zbyt blisko trzymany aparat powoduje, że kartka/skrap niemiłosiernie wybrzusza się i wygląda jak poduszka, a nie kwadrat :)
  • Nauczcie się obsługi Waszych aparatów, szczególnie ustawiania balansu bieli (pomoże w przypadku robienia zdjęć w pochmurne dni lub przy sztucznym świetle) oraz ISO (pomoże w robieniu zdjęć przy słabszym oświetleniu). Czasem malutka zmiana w ustawieniach aparatu skutkuje ogromną poprawą jakości zdjęcia!
  • Unikajcie trybu „portret” przy fotografowaniu przedmiotów (powoduje on np. rozświetlanie cery czy wygładzanie zmarszczek u ludzi, co jest niekoniecznie pożądane w przypadku rękodzieł), tak samo funkcja „makro” służy do fotografowania malutkich robaczków czy wielkich zbliżeń, w przypadku robienia zdjęć całym przedmiotom wielkości kilku/kilkunastu centymetrów nie jest najlepsza.
Reklama

15 myśli na temat “fotografia dla początkujących blogerek– mój tutorial

  1. Normalnie przesuper sprawa! :D Jak tylko zrobię nowe zdjęcia jakimś moim tworom, to od razu muszę się zastosować do Twojego poradnika :) hehe, wychodzi na to, że ja robię wszystko dokładnie na opak :/

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.